היסטוריה

אל-עד סוכנות לביטוח נוסדה בשנת 1964 לאחר שמייסדה- מרדכי מונין עזב את חברת בנין (מגדל לשעבר) ופנה לעסקים פרטיים.
זו לא הפעם הראשונה שמשפחת מונין התעסקה בביטוח.

סבו של מרדכי, אלתר לוין, היה מחלוצי הביטוח בפלשתינה כאשר בשנת 1905 פתח "משרד לאחריות החיים" כמו שכתב בלוגו של מכתביו.
הוא ייצג מספר חברות אנגליות וצרפתיות והיה אחד מראשוני הבאת הבשורה לתושבי פלשתינה. אלתר לוין פנה אל תושבי ירושלים ותל אביב והציע להם לרכוש ביטוחי אחריות על מנת להציל את נפשותיהם. משרדו היה אחד מהמפוארים באותה תקופה וישב בבנין סנסור ברחוב יפו בירושלים.
 
בשנת 1917 בזמן מלחמת העולם הראשונה נתפס אלתר לוין על ידי התורכים שהאשימו אותו בריגול לטובת האמריקאים והבריטים. בספרו של תום שגב, ימי הכלניות הוקדש פרק גדול בסיפור חייו של האיש המיוחד הזה. אלתר לוין התפרס גם בשמו הספרותי כאסף הלוי איש ירושלים, אשר כתב מאות שירים על ירושלים ועל העם היהודי והיה אחד ממחיי השפה העברית באותה תקופה. יצירתו המפורסמת ביותר יצאה לאור בכרך מפואר תחת השם מגילת קדם. בשנת 1933 מצא את מותו בדרך מסתורית כאשר נמצא תלוי על מרפסת ביתו בשכונת רוממה בירושלים, מבלי להשאיר אף מכתב פרידה ובלא סיבה הנראית לעין.
 
עוד מידע על סיפור חייו המרתק של אלתר לוין ניתן למצוא בבלוג של עודד ישראלי.
 
מרדכי מונין הקים את סוכנות הביטוח והפך בשנות השישים לסוכן הראשון של חברת אליהו בירושלים, דבר שהפך אותו עד מהרה לאחד מאנשי הביטוח המוכרים בעיר. בשנות השבעים, יחד עם פיתוח הסוכנות, שימש מרדכי בתפקידים שונים גם בחברת הביטוח אליהו, ובשנות התשעים חזר לפתח את הסוכנות ולהכין את הדור הבא.
אריאל מונין, בנו של מרדכי, הצטרף לסוכנות בשנת 1993 וכשסיים את לימודי הכלכלה באוניברסיטה העברית המשיך עם אביו בפיתוח והתרחבות הסוכנות.
 
בשנים האחרונות ביצעה אל-עד מספר רכישות של סוכנויות ביטוח ותיקות בעיר (שמשון כהן, צנטוריון, קוקיא, כהנא, מירל ברחד, איתנית והבירה) ובכך ביססה את מעמדה כמובילת הביטוח בירושלים.