לא לשכוח לבטח את הדירה!

14/02/2019

הנה הגיע היום הנכסף ועברנו דירה, אנחנו יושבים על הספה אשר מוקמה לה כך באמצע הסלון, מביטים בגאווה על כל העשיה וסוף סוף נוכל ללכת לישון בבטחה. האם לא שכחנו משהו?  ביטוח! על מנת שנמשיך לחיות בשקט ובשלווה בדירה החדשה, צריך לזכור לרכוש ביטוח שיעניק לנו את השקט הנפשי שאותו אנחנו צריכים אחרי שהשקענו כל כך הרבה זמן, כסף ומאמץ במעבר הדירה.

מה חשוב לזכור כאשר עורכים את הביטוח?  חשוב לזכור שפוליסת ביטוח דירה מורכבת משלושה פרקים מרכזים:

א) פרק המבנה - הקירות, וכל צמודי המבנה הקבועים בקירות, וכן החלק המשותף בבנין   מגורים, או הריצוף המחובר דרך קבע, ופרגולות בבתים פרטיים.

ב) התכולה, כל מה שאינו מקובע במבנה וניתן לניידו.

ג) ביטוח כנגד נזקים שעלולים להגרם לצד ג' (אורחים, שכנים ועוד)

כאשר מדובר בביטוח מבנה, אנשים רוכשים את הביטוח אפילו ללא ידיעתם. כאשר הבנק מעמיד את מימון ההלוואה הוא דורש לבטח את הנכס ולעיתים מבצע זאת במעמד לקיחת המשכנתא. כיוון שרוב המבנים כיום משועבדים לבנק עקב ההלוואות הרבות אפשר להניח שרוב המבנים בישראל מבוטחים.

אך מה עם ביטוח התכולה?

יש אנשים שזוכרים עוד בטרם המעבר לבית החדש לבטח את התכולה, ודואגים שהכיסוי יחל עוד באותו היום שהארגזים נפרקים בבית. אך לא כולם זוכרים לעשות זאת.

כאשר אנשים מבטחים תכולה הם לרוב רוצים להגן על עצמם מסיכון הפריצה, ולכן נוטים לבטח מיד לאחר רכישת תכשיטים או ציוד אלקטרוני בעל ערך רב. אך חשוב לזכור שהסיכון המרכזי בביטוח תכולה, כמו בביטוח המבנה, הוא בראש ובראשונה סיכון האש.

אש עלולה לפרוץ מקצר חשמלי מלוח החשמל או מאחד ממכשירי החשמל. אש עלולה להגיע ממקור חיצוני למשל מדירת השכנים או חדר המדרגות. אש עלולה להגיע מחורשה או שדה קרוב, במיוחד כשמדובר בבתים שגובלים בקצה העיר או במושב.
האש, שלא כמו הפורץ, אינה בוחרת את מה היא מכלה ואינה בוררת את הפריטים. אש עלולה למחוק מבנה שלם ולא להשאיר דבר מתכולתו. אחרי שרפה, צריך להתחיל לרכוש את כל המוצרים מחדש, לא רק תכשיטים ומוצרי חשמל, אלא גם סכו״ם, כלי מטבח, כלי מיטה, ביגוד, ואפילו מברשת שיניים. אם כך, האש היא הסיכון הגדול בביטוח ויש לזכור זאת.

נכון שבעת פריצה עלול הנזק להיות אף הוא גדול מבחינה כספית, מלבד עוגמת הנפש ותחושת חוסר האונים כאשר רואים את המהפכה ומרגישים את החדירה לפרטיות. הביטוח, כמו בכל סוגי הפוליסות, אינו יכול לכסות על עוגמת הנפש שנגרמה, אך יכול לכסות על האובדן הכלכלי שנגרם כתוצאה מהנזק. הפריצה גורמת נזק לא רק לתכולה, כי אם גם למבנה. כתוצאה מנסיון הפריצה, סורגים מתעקמים, חלונות נעקרים, מנעולים נפרצים, מערכת האזעקה נתלשת והדבר גורם לנזק רב.

סיכון נוסף שיש לקחת בחשבון הינו נזקי מים. צנרת המים עוברת בכל הבית, בכל החדרים ועלולה בעת פיצוץ, לגרום נזק גדול למבנה- לקירות ולריצפה עצמה, ולתכולה- לשטיחים, לריהוט, ואפילו לביגוד בתוך ארון בגדים, אשר מאחוריו עבר צינור האמבטיה. לכן חשוב לשים לב שיש כיסוי מתאים לנזקי צנרת בפוליסה.

אחרי שביטחנו את עצמנו, את הקירות והתכולה, צריך לזכור ששכן או אורח שבאים לבקר עלולים להיפגע. אורח עלול להחליק או ליפול מכיסא רעוע ולהיפצע. 

המים שיחלחלו מפיצוץ הצנרת עלולים להגיע לדירת השכן ולגרום לנזק למבנה או לתכולת הדירה שלו. לכן נדרש ביטוח צד ג' וצריך לוודא שקיים בפוליסה.

לסיכום: שלל הסיכונים הנגרמים עלולים לגרום נזק רב לדירה, לתכולתה לדיירים ולמבקרים בה ולכן מומלץ לערוך ביטוח דירה במתכונת רחבה. יש לזכור שבסך הכל העלות אינה כה גבוהה.

חמישה דברים חשובים לזכור:

  • ביטוח המבנה מחושב על ידי חישוב עלות הבניה לכל מטר בית בנוי, ולזכור שאם יש תוספות מיוחדות חייבים לבטח גם אותן.
  • בעת עריכת ביטוח תכולה מומלץ להזמין סקר תכולה על מנת לוודא שאנו מעריכים נכון את התכולה, ולא נמצאים בתת ביטוח.
  • יש לוודא שביטוח צד ג' נכלל בפוליסה ולא נשכח.
  • אם ביטוח המשכנתא נערך בבנק מומלץ להעבירו לסוכן הביטוח, שמלבד מתן מענה בעת הצורך, גם ירכז את ביטוח המבנה והתכולה בפוליסה אחת ולא בשתיים. הדבר יעיל יותר בעת תביעה וחוסך השתתפות עצמית כפולה.
  • מה לגבי כיסוי ביטוחי למקרה של רעידת אדמה?

למרות שביטוח זה הינו יקר יחסית, חשוב לזכור שביטוח נועד לקטסטרופות, ובשביל זה קונים שקט נפשי.

צור קשר