מה עושים כשרכב פלסטינאי פוגע בנו?

06/09/2019

רכבים רבים בעלי לוחיות לבנות של הרשות הפלסטינאית נוסעים לצדנו בכבישים. מה קורה כאשר חלילה רכב פלסטינאי פוגע בנו? את מי ואיך אנחנו תובעים?

מה הבעיה?

רוב הרכבים בעלי לוחית זיהוי ישראלית מבוטחים כיום בחברות ביטוח ישראליות. החברות הישראליות מפוקחות על ידי רשות שוק ההון במשרד האוצר, והרגולציה מוודאת שאכן החברות מנהלות את עסקיהן בצורה שקולה, תישארנה יציבות כלכלית וישלמו את התביעות שעליהן לשלם בזמן וללא סחבת מיותרת. כמו כן, במידה וחברת הביטוח דוחה את התביעה, ניתן להעביר התביעה אל בית המשפט הישראלי על מנת למצות עמן את הדין.

לעומת זאת, רכבים של תושבי הרשות הפלסטינאית וכן חלק מתושבי מזרח ירושלים, נוהגים לבטח את רכבם בחברות פלסטינאיות היושבות ברמאללה, והן כמובן לא מפוקחות על ידי רשות שוק ההון הישראלי ולא כפופות לחוק הישראלי. כאשר יש תאונה באשמת נהג פלסטינאי, אנו נדרשים להפנות את התביעה ישירות לאדם עצמו או לחברת הביטוח היושבת ברמאללה וזו תשלם או לא תשלם בהתאם להחלטותיה. אין גורם שיכול לאכוף זאת. שיתוף הפעולה הוא חלקי ואף מוגבל, ומכאן נובע אי הוודאות האם מישהו בכלל ישלם בגין הנזק שנגרם.

איך תובעים חברת ביטוח פלסטינאית?

יש כיום לפחות שלוש חברות ביטוח פלסטינאיות היושבות ברמאללה, ואליהן יש לשלוח התביעה. התביעה תכיל בתוכה את כל מה שנדרש בעת הגשת תביעה לחברה ישראלית - דו"ח שמאי, קבלת תיקון, אישור אי הגשת תביעה (אישור שלא תבענו את החברה שלנו) וכן פרטים על רכב הפוגע ותאריך התאונה. את המסמכים ניתן להגיש בעברית, אם כי ישנם שמאים היכולים להוציא דו"ח גם באנגלית או בערבית. בכל חברת ביטוח ישנם מספר אנשים היודעים עברית ומטפלים בתביעה שהוגשה.

האם נראה את הכסף?

כאן, כמו בהרבה אירועים בחיים, נדרש גם מזל. ראשית, כמו בתביעה לחברה ישראלית, אנו נקווה שלנהג הפוגע יש ביטוח בתוקף ושהוא הודה באשמה. אך עכשיו קיימת אי וודאות האם החברה תקבל את הדואר, תענה עליו, האם תסכים לשלם ובסופו של דבר האם גם תשלח צ'ק על מלוא סכום התביעה. מניסיוננו אנו למדים כי לעתים גם יש הפתעות חיוביות ולמרות הסקפטיות אנו זוכים לשיתוף פעולה בצד השני. אך לעיתים משך הזמן הוא ארוך מאד, במקרים אחרים אף נותק הקשר, או שסתם ללא סיבה החברות מחליטות לשלם חלק מהתביעה ללא הסבר. הבעיה היא שאין גורם שיכול לאכוף את ההתנהלות.

איך נכון להתנהל?

אם יש לנו ביטוח מקיף, ההמלצה היא קודם כל, בלית ברירה ולמרות הפגיעה בהנחות עתידיות בפוליסה, לתבוע את הביטוח שלנו. רק אחרי כן נגיש תביעת הפסדים לחברות הביטוח ברמאללה. דבר זה יבטיח לנו לקבל את הכסף מהר יותר.

ואם יש לנו רק ביטוח צד ג'? אז אין ברירה ויש להגיש תביעה לחברה הפלסטינאית. יש מספר עורכי דין המתמחים בהגשת תביעות מולם, אשר בלית ברירה יכולים בעזרת קשרים אישיים לקדם את התביעה. לשמחתנו בשנים האחרונות גם החברות הפלסטינאיות השכילו להתחיל לעבוד עם מוסכי הסדר, מוסכים ירושלמים אשר להם יש הסדר מול החברות, ולכן ההמלצה הטובה ביותר היא בעת תאונה לבדוק עם סוכן הביטוח לאיזה מוסך נכון ללכת, כדי שיתאפשר טיפול מהיר ויעיל יותר מול החברות הפלסטינאיות.

מה קורה כשאין לפוגע ביטוח?

בישראל למעלה מ 80% מהמכוניות הנוסעות על הכביש רוכשות ביטוח, אך לצערנו האחוזים ברשות הפלסטינאית הם הרבה יותר נמוכים, ולכן יש הרבה מקרים שלנהג הפוגע הפלסטינאי אין בכלל ביטוח, וכאן מתעוררת בעיה נוספת כיצד מצליחים להוציא ממנו פיצוי על הנזק?. זה תלוי קודם כל באדם הפוגע עצמו - אם הוא מוכן לשתף פעולה, אז ניתן לקבוע איתו במוסך ישראלי לקבל הערכת מחיר לתיקון ולקבל התשלום במזומן. יש להיזהר מטעמי ביטחון מללכת למוסכים באזורים שלא בטוח להיכנס אליהם. אם הפוגע לא משתף פעולה, רוב הסיכוי שלא נצליח לקבל פיצוי, אלא נפנה לחברת הביטוח שלנו, נקבל תשלום, בקיזוז השתתפות עצמית, ונמשיך את מסלול חיינו. ניסיונות להביא את הפוגע לבית משפט ישראלי לתביעות קטנות או ערכאות אחרות נדונו מראש לכישלון.

ואת מי נתבע חלילה במקרה של נזקי גוף?

נזכור כי נזק גוף המתרחש בתאונה אינו נדרש לסוגיה מי אשם בתאונה, כי על פי חוק הפיצויים לתאונות דרכים, (חוק שאנחנו מכירים כביטוח חובה) כל רכב נדרש לתבוע את ביטוח החובה שלו, כך שבתאונה עם נפגעים באשמת הרכב הפלסטינאי איננו נדרשים לתבוע אותו אלא תובעים את ביטוח החובה שלנו. מקרה אחד בעייתי עלול להיות כאשר רכב פלסטינאי יפגע בהולך רגל ישראלי אשר יזדקק לטיפול רפואי, ואז ייתכן שהתביעה תוגש לקרנית, קרן המיועדת לכסות מקרים שבהם אין לנפגע את מי לפגוע.

לסיכום, תביעה שכזו יותר מורכבת מתביעה רגילה, ועלינו להתאזר ביותר סבלנות ואורך רוח ולזכור שלמזלנו מדובר בנזק לפח, ואולי יותר נכון שנשתדל לנסוע בזהירות רבה יותר ולא רק ליד רכבים פלסטינאים.

נכתב ע"י אריאל מונין. פורסם במקומון זמן מעלה ב 6 בספטמבר 2019

צור קשר