מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

האם יש תחרות בביטוח?

האם יש תחרות בביטוח?
לפני כחמש עשרה שנה קמה חברה לביטוח ישיר ועשתה מעשה: הוציאה פוליסות ששווקו ללא סוכן. במרוצת השנים הוקמו מספר חברות נוספות לביטוח ישיר, אך גם אחרי שנים רבות, לא זוכות חברות הביטוח הישיר לאחיזה משמעותית בענף הביטוח. למרות כל הפרסומות בגנות סוכני הביטוח, מרבית האנשים – כ 85%,  מעדיפים לבטח עצמם באמצעות הסוכן האישי שלהם.
חברות הביטוח הישיר אמנם לא כבשו את השוק, אך החדירו את המושג "הלקוח הטוב" – לקוח שלא תובע את חברות הביטוח או תובע מעט, וכל חברת ביטוח מעדיפה שהוא ימנה בין לקוחותיה. בדרך כלל יש אנשים שמרבים לתבוע והם אלה שגורמים למחירים לעלות. חברות הביטוח הישיר קבעו רמות מחירים שונות לביטוח בהתאם לסוג נהגים שונה.
כאשר הבן הבכור מודיע בבית שעבר בהצלחה את הטסט וקיבל רישיון, צהלות השמחה נמוגות כששומעים כמה חברות הביטוח דורשות על מנת לבטח את הנהג החדש. כאן זה לא עניין של ביטוח ישיר או סוכן, זה עניין של סטטיסטיקה של תאונות ואפילו חומרת התאונה, שעולה ככל שיורד וותק הנהג בגלל חוסר מיומנות.
ובשנים האלה, כשהשוק נפתח לתחרות, מחירי ביטוח הרכב ירדו. היום, כשמאד אופנתי להפגין נגד כל מה שעולה, חשוב להבין שהתחרות, במיוחד בביטוח הרכב, גדולה. אלפי הסוכנים שמייצגים את חברות הביטוח נלחמים עבור הלקוחות על המחיר הנמוך והכיסוי המרבי. חברות הביטוח המסורתיות פתחו מסלולי ביטוח שמתמודדים היטב עם המחיר ללקוחות הטובים של הביטוח הישיר.
בשנת 1995 ביטוח מקיף לרכב משפחתי חדש כמיצובישי עמד על 5500 ש"ח וביטוח החובה היה 1800 ש"ח (לנהגים רגילים בני 24+). היום מחיר ביטוח מקיף לרכב חדש ללקוח טוב צנח ל 3000 ש"ח ולעיתים אף פחות מזה, וביטוח החובה עומד על 1400 ש"ח. במונחים ריאלים זו ירידה של עשרות אחוזים בהוצאה המשפחתית. חשוב לציין שההוזלה נבעה גם מירידה בהיקף הגניבות ולא רק עקב התחרות.
כל זה נעשה בפתיחת השוק לתחרות, ולא על ידי פיקוח על המחירים של הרגולטור. יש טענות ששוק הביטוח מושפע מחמש קבוצות ביטוח גדולות ועוד כמה קטנות. זה הרבה יותר ממה שיש כיום בכל ענף אחר, וכך יש תחרות שמביאה להורדת המחירים ולשיפור השרות.
אז אולי צריך לקחת את ענף הביטוח כדוגמא לתחרות, למרות שלפעמים זה נראה אחרת.