מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

הבחירות שלנו – ביטוח מקיף או צד ג'

השנה אנחנו עסוקים בארץ בהרבה בחירות. זה הזמן לזכור שגם בענף הביטוח יש לנו בחירות. הפעם ננסה להבין מתי נכון לבחור בביטוח רכב בין ביטוח מקיף לביטוח צד ג' בלבד.

עקרון הביטוח – ניהול הסיכון

הביטוח נועד לעזור לנו לנהל את הסיכון הכלכלי שמשהו יקרה לנו ואז נידרש להוציא סכומי כסף רבים והדבר יהיה למעמסה. לשם כך אנחנו מוכנים לשלם פרמיה חודשית שתבטיח לנו שלא ניכנס לצרה כלכלית. בעולם ביטוחי הרכב הסיכונים המרכזיים הם נזק שיגרם לרכב שלנו ולרכב צד ג' .

מהו בעצם ההבדל בין מקיף לצד ג'?

ביטוח צד ג' מכסה אך ורק נזקים שיגרמו לרכוש של אדם אחר, (לרכבו, לביתו, לעסק שלו). כאשר תתרחש תאונה, הביטוח ישלם לנפגע את הנזק, אך ביטוח צד ג' לא מכסה את הנזק שיגרם לרכב שלנו. בעוד שבביטוח מקיף הביטוח כולל בתוכו כבר את הכיסוי לנזק לצד ג' וכולל גם את הנזקים לרכב שלנו.

אז מתי נכון להסתפק בביטוח צד ג' בלבד?

השאלה קשורה למידה שאנחנו שונאים או אוהבים סיכון. כאשר הרכב שלנו מזדקן, וערכו יורד, נוכל אנחנו לקחת על עצמנו את הסיכון ולבטחו רק כנגד נזק שעלול להתרחש לצד ג' (שעלול להיות הרבה יותר יקר משווי הרכב שלנו). בדרך כלל חברות הביטוח כבר לא מבטחות בביטוח מקיף רכב בן 12 שנה, וגם אנשים שהרכב שלהם בשווי פחות מ 20,000 ₪ כבר שוקלים לבטחו בביטוח צד ג' שעולה פחות.

ובכל זאת מה מומלץ?

ההמלצה היא פשוט לבדוק את הבדלי המחירים בין ביטוח המקיף לצד ג'. לעיתים מתברר שההפרש הוא לא עד כדי כך דרמטי, ומכיוון שצד ג' הוא הכרחי בניהול הסיכון, יש לחשוב האם אנחנו מעוניינים לשלם את הפער לטובת המקיף ולבטח את הרכב שלנו.

לסיכום

ההחלטה אם לערוך ביטוח צד ג' או מקיף מסתכמת בשאלות עד כמה אני מוכן להסתכן, ומהו ההפרש במחיר.  זו החלטה רגשית וכלכלית אך בהחלט ניתן לדבוק בעקרון שככל שהרכב לא עולה הרבה (וזה יחסי לכל אחד מהי הגדרת הרבה) ניתן לוותר על ביטוח המקיף ולהסתפק בצד ג' בלבד.

נכתב ע"י אריאל מונין. פורסם בעיתון חדשות ירושלים ב 3 בדצמבר 2019.