שוב רעדה האדמה ושוב מראות קשים של מבנים הרוסים אשר קרסו באחת וקברו תחתיהם את כל מי שהיה במקום, את כל מי שלא הצליחו לברוח, את כל רכושם. אלפי נפגעים והמספרים לצערנו עוד יעלו.

שוב רעדה האדמה ושוב זה היה בארץ רחוקה, אלפי קילומטרים מאיתנו. אמנם ישראלים יש בכל מקום, אבל שוב זה היה רחוק, רחוק מדי מכפי שהמדינה תחליט לעשות צעדים ברורים ונחושים יותר להבטחת כיסוי מרבי לאזרחיה אם וכאשר חלילה האדמה תרעד ממש תחת רגלנו בארץ הקטנה שלנו.

נכון שאנחנו רק 67 שנים מתנהלים כמדינה, ויש סדרי עדיפויות, הדחוף דוחק את הטיפול בשאר המשימות. ההווה דוחק את העתיד, ואז מה אם המומחים הסיסמוגרפים טוענים שהרעידה בוא תבוא - הרי בינתיים שום דבר לא רועד אז בואו נחזור לשגרה.

במדינת ישראל על פי הרישומים בשנת 2014 כ-2.4 בתים בנויים. על פי נתוני הפיקוח כ 1.6 מליון דירות מבוטחות. עדיין יש 800,000 דירות ללא כיסוי (וגם עוד כ 200,000 המבוטחות אך לא כנגד סיכון רעידת האדמה. רוב הדירות אשר כן מבוטחות מבטחות כיסוי זה אך עדיין למעלה מ 10% מהאזרחים שכן מבטחים מוותרים על הכיסוי שהוא כברירת מחדל כיסוי חובה).

מה זה אומר? שמבחינה ביטוחית יש פערים גדולים בין המצוי והרצוי.

האם על המדינה להטיל חובת ביטוח רעידת אדמה?

שאלה שעולה מדי כמה שנים אך לבטח אינה זוכה לאהדה פוליטית. מי ירצה להיות חתום על הגדלת מיסים, שהרי הטלת חובת ביטוח רעידת האדמה כמוה כמס.

האם על המדינה לתת הטבת מס למי שמבטח רעידת אדמה?

בעצם המדינה רוצה לתמרץ אנשים לרכוש פנסיה וסיכונים בתוך התוכניות לרכוש ביטוח אובדן כושר עבודה, מעודדת אותם על ידי מתן תמריץ בניכוי וזיכוי מס.
מדוע לא נכון יהיה לתמרץ אזרחים אשר רוכשים בכספם (כספי הנטו) הגנה ברעידת אדמה? 
ודאי יגידו שמתן הטבה במס גם היא עניין כלכלי, ואם ניתן הטבה שכזו (בדומה להטבה על החזר בגין ביטוחי סיעוד או בריאות) נאלץ להעלות שוב מיסים בדברים אחרים כדי לממן את הגרעון שנובע מהחזר המס.

אנו מניחים שלמרות שהמדינה לא מעודדת בצורה אקטיבית כל אזרח הרוכש כיסוי כנגד רעידת אדמה – עדיין  הנושא חשוב לה, ואפילו מאוד. אם כך, לפחות על המדינה לצאת בעידוד הציבור לרכוש הגנות ולהגביר את המודעות. 
מדינת ישראל לא עשתה מספיק כדי להביא לידיעת הציבור את החשיבות ברכישת ביטוח דירה וברכישת כיסוי ראוי לרעידת אדמה. 

רק לאחרונה הושק מחולל הדירות, אנו מצפים כי האוצר המוביל את תודעת הצרכנות, ירחיב את היריעה ויוסיף למחולל באותיות קידוש לבנה את התמצית הכי חשובה, כל אזרח במדינה ראוי שיבטח את רכושו ובמיוחד לקטסטרופות אם חלילה ויקרו.

הרי המחיר הוא לא חזות הכול, ולנו סוכני הביטוח יש שליחות גדולה בנושא. יש עוד כמיליון דירות בישראל שאינן מבוטחות בכיסוי הנכון עבורן. עלינו להעביר את המסר הזה לכל בית בישראל, אנו מעריכים כי הציבור אינו יודע שעלות הביטוח היא בממוצע כמו עלות ביטוחי החובה. עלות יחסית לא גבוהה אשר מקנה שקט נפשי.

יש הטוענים כי אם תפקוד רעידת אדמה את ארצנו כולם יסתובבו המומים ברחובות ולא יהיה על מי לסמוך. ההבדל בין מי שרכש ביטוח ומי שלא רכש ביטוח יהיה בכך שזה שרכש ידע לפחות שאחרי שיתפוגג אבק ההריסות יהיה לו לאן לפנות. 
זו המשימה שלנו, אנו מנהלים את הסיכונים של המבוטחים שלנו, ולכן עלינו להקפיד להביא את המידע ללקוחות, להסביר את החשיבות של קיום ביטוח נכון, ולדאוג שכולם קודם כל יסמכו על עצמם ולא על המדינה. 

אריאל מונין, יו"ר הועדה לביטוח כללי וסמנכ"ל אל-עד סוכנות לביטוח

 

צור קשר