רעידת אדמה לרכבים

23/03/2018

המראות שלא יאמנו המשתקפים אלינו ממסכי הטלוויזיה על הנעשה ביפן מעמידים אותנו חסרי תשובות: איך ניתן ולו במעט להגן על עצמנו ועל רכושנו מול התפרצות כזו של הטבע על תושבי הכדור. גלי הים השוטפים כל מה שנקרא בדרכם ומזיזים כקוביות לגו בתים, מכוניות ומכולות, אינם עוצרים עד שהאדמה נוקתה כליל, וכפרים שלמים נסחפו או נקברו.

רעש האדמה ביפן מחזיר אותנו לשאלה: אז מה יהיה? מזל שזה שם, זה רחוק וזה לא כאן.

מדי פעם מתקיימים דיונים בכנסת, וועדה כזו או אחרת מוקמת, מומחה כזה או אחר טוען את טענותיו ואז עוברים הלאה כשפצצת מרגמה נורת מעזה לעבר אשקלון או עיר אחרת. אך המחשבה על גל צונאמי שישטוף את ערי החוף או רעידה חזקה שתחריב בתים ונכסים לא מניחה את הדעת וכמו כל דבר שמוגדר כ"גדול עלינו" אנו מדחיקים.

יש פתרון כלכלי וזה ביטוח. נכון, זהו פתרון לא מושלם ויש בו חורים ובעיות משפטיות. יש גם אמונה שאולי אחרי שהכל יחרב, המדינה תשלם או חברות הביטוח יקרסו. חברות הביטוח בעולם מגדרות את סיכוניהם באמצעות מבטחי משנה שמבטחים עצמם בחברה גדולה יותר וכך הלאה, ובכך מחלקות את נטל הסיכון על כתפי אזרחי העולם כולו. לחברות הביטוח יש כלים לאפשר לכל אדם או חברה לגדר את סיכוניו ולהתמודד גם עם אסונות גדלים של רעידת אדמה ושיטפונות. כל אחד מאיתנו צריך לעשות את החשבון שבסך הכל ביטוח עושים נגד קטסטרופות.

במאה העשרים ואחת מבוטחים רק 60% מהבתים בישראל, חלקם דרך משכנתא המחייבת ביטוח כזה. יש אנשים שלא מבוטחים כלל בביטוחי דירה, ויש כאלה שלא מבוטחים בפני רעידת אדמה. רוב הרכבים בישראל, המבוטחים באמצעות הפוליסה התקנית הנהוגה בארץ, אינם מכוסים במידה ויתחילו לשוט כתוצאה מגל צונאמי, יקברו באדמה, או ייפול עליהם חלק מבניין כתוצאה מרעידת אדמה.

נכון שיש קולקטיבי רכב, בעיקר הגדולים, שמכסים גם נזקי רעידת אדמה, אך הרכב הבודד אינו מכוסה.

לכל דבר יש מחיר, וכשסוכן הביטוח שלכם יציע לכם להוסיף כיסוי לרעידת אדמה, בביטוח הדירה או הרכב זה יעלה עוד כסף. אבל הרי כסף בא והולך, ושקט נפשי אנו קונים בכסף ומנצלים את הקדמה שמאפשרת לנו לחלוק את הסיכון עם כולם.

לכו והתייעצו כל אחד באופן אישי על פוליסת הביטוח שלו ועל כיסוי רעידת אדמה מתאים.

צור קשר