קורקינטים ואופניים חשמליים - ההיבט הביטוחי

16/06/2014

כלי רכב המשוטטים ברחבי המדינה מבוטחים כיום בשני אופנים - ביטוח חובה המכסה נזקי גוף בתאונות וכפוף לפקודת הרכב המנועי הקיימת בארץ כבר למעלה מ 30 שנה, וביטוח רכוש וביטוח צד ג' (לרכוש של הצד האחר) לנזקים שנגרמים מתאונה.

פקודת הרכב המנועי הרחיבה במהלך השנים את המקרים המכוסים בפוליסה, אך עדיין לא השכילה לתת מענה להכניס תחת כותרת ביטוח רכב מנועי את האופניים החשמליים והקורקינטים הממונעים. אנו מקווים כי המחוקק והרגולטור (קרי משרד האוצר) יתנו דעתם בנושא.

מכתבות בעיתונות עולה כי מספר הקורקינטים והאופניים החשמליים עולה בהתמדה ואיתו עולות מספר התאונות שחלקן מסתיימות בנזקים גדולים. כלי רכב אלה עדיין אינם מחוייבים בביטוח חובה, ומי יפצה את הנוסעים? חברות הביטוח מוגבלות ביכולתן להכפיף ולחייב את בעלי הקורקינטים והאופניים החשמליים להיכנס תחת ביטוח זה. כתחליף סוכנים רבים מציעים לכל רוכב לרכוש ביטוח כנגד תאונות אישיות. יש מגוון רחב של ביטוחים כאלה בחברות השונות ועל הרוכב לוודא שהכיסוי שרכש כולל הרחבה לביטוח תאונות ברכיבה על אופניים, קורקינטים ממונעים וכלי רכב דומים. עלות הביטוחים מסתכמת בכמה עשרות שקלים בחודש, שכיחות התביעות גבוהה והרבה מהנפגעים מקבלים פיצוי. אמנם הפיצוי מוגבל אך הנכון הוא לקחת אחריות ולוודא שיש לכם כיסוי ואתם מבוטחים.

ומה עושים עם נזקי הרכוש ותאונות עם צד שלישי? גם כאן יש מספר תוכניות בשוק אשר מאפשרות לבטח את כלי הרכב במסגרת הרחבה של ביטוח הדירה או בפוליסה מיוחדת שתכסה את הנזקים שעלולים להיגרם לרכוש של צד שלישי. לעתים אף ניתן לרכוש כיסוי נגד גניבה. גם במקרה זה מומלץ לפנות לסוכן ביטוח שיוכל למצוא עבורכם את התוכנית הטובה ביותר.

לסיכום: ריבוי כלי הרכב החשמליים על מדרכות הערים מחייב חשיבה חדשה על מנת לאפשר לציבור שנוסע ועלול להיפגע לבטח עצמו כנדרש. יש כיום מספר ביטוחים שעונים על הצרכים בצורה כזו או אחרת ומעניקים כיסוי מסוים ועד כיסוי מוחלט למבוטח. מומלץ לרוכב לקחת אחריות ולבדוק עם סוכן הביטוח שלו את האפשרויות כדי שלא יישאר חשוף.

צור קשר