מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

נזקי קרה

בכל חורף, כבמטה של קסם, הטמפרטורות יורדות, ובזה הרי אין חדש – זה טבעו של הטבע.
בכל חורף כאשר הטמפרטורות יורדות, בעיקר בהרים, צצים נזקי הקרה. הטבע חזק מאיתנו, ועלול לגרום לנו גם לנזקים.
נזק קרה הוא נזק שאפשר למנוע אם היינו מפנים את תשומת הלב לפרטים שכבר ידועים לנו מראש.
כאשר הטמפרטורה יורדת מתחת לאפס, המים קופאים בצינורות. כאשר המים קופאים הנפח שלהם גדל, ואם מים בצינור מלא קופאים אז הצינור הופך להיות צר עבורם ומתפוצץ. הפיצוצים קורים לעיתים קרובות בצינורות המובילים מים אל דודי השמש, או בצינורות קולטי השמש עצמם.

ראשית נציין כי ביטוח הדירה מכסה נזקי קרה, ולכן כל נזק שנגרם עקב פיצוץ הצנרת כתוצאה מקפיאת המים בצינורות, כולל נזק לדוד השמש ולקולטים שאירע כתוצאה מכך, מכוסה בפוליסה. מדי שנה אלפי קולטי שמש מתפוצצים והמבוטחים מקבלים תשלום במידה ובוטחו. אך יש לזכור כי פוליסת הביטוח מפצה רק על האובדן הכלכלי, ואינה מפצה על עוגמת הנפש הכרוכה בנזק שכזה או על מחיר אובדן המים אשר נזלו.
טיפול בפיצוץ מים אינו מסובך, אך עדיין אנו נאלצים להביא איש מקצוע, להמתין לסיום הטיפול, להיות במשך זמן ללא אספקת מים, ובמידה וקולטי השמש נפגעו, להמתין זמן לא מבוטל להחלפתם. בקולטי השמש החדשים מן השנים האחרונות הוכנסו פקקים מיוחדים המתבקעים כאשר גובר הלחץ בצינור, ובכך מקטינים את הנזק ומתירים את הטיפול בהחלפת הפקק עצמו בלבד.

אז מה עושים? כל עוד יזרמו מים בצינור, יהיה קשה יותר למים בצינורות לקפוא ולגרום לפיצוץ, ולכן יש לזכור בלילות קרה להשאיר ברז או שניים בבית פתוחים מעט. בצורה כזו המים הזורמים יצרו פעילות בצנרת ויפחיתו את הסיכוי להיווצרות לחץ ופיצוץ.
בעולמנו היום אנו רוצים להגן על עצמנו מפני אירועים לא צפויים ומעדיפים לנסות ולמנוע את הנזק לפני התרחשותו. עם קצת תשומת לב, זה אפשרי. במקרה של נזקי קרה, פעולה פשוטה כמו  השארת ברז מים מטפטף בלילות יכולה למנוע נזק רב ועוגמת נפש. וכמובן יש לזכור עדין שיש לעשות ביטוח.