משפצים דירה? בונים בית? ומה עם הביטוח?

21/01/2014

הנוסעים בכביש ירושלים תל אביב לא יכולים שלא להבחין בצידי הדרך בעבודות הפיתוח של כביש מספר 1. טרקטורים, מחפרונים משאיות וציוד מכני הנדסי פרוסים על מדרונות הרי יהודה והופכים את העקוב למישור יום אחר יום. מביני עניין יודעים שמדובר בפרויקט אדיר ממדים שמעורבים בו קבלנים רבים, מתכננים, אנשי פיקוח, חברות הנדסה וחשמל ועוד. לכל חברה אנשי המקצוע שעומדים לרשותה - משרדי עורכי דין, יועצי ביטוח וסוכנים, שדואגים כי הפרויקט עצמו, התכנון, הביצוע, העובדים בו ושאר כלי ההנדסה העובדים בו יהיו מבוטחים בביטוח הנכון ביותר, הרחב ביותר, ובמחיר הסביר ביותר. ברור ומובן לכולם שפרויקט אדיר זה רווי סכנות וחייב להיות מכוסה בביטוח המקיף ביותר.

אך מה לגבי אדם רגיל, לא קבלן ענק או חברה, שבונה או משפץ את ביתו? מדי שנה עשרות אלפי אנשים בונים בתים או משפצים ולא עולה על דעתם שהם מנהלים פרויקט אישי. אמנם זהו פרויקט בממדים קטנים יותר מסלילת נתיב שלישי בכביש מספר 1, אבל גם פרויקט כזה מצריך ביטוח.  למרות שמדובר במיזם קטן, עדיין על מנהל הפרויקט והיזם לתת את הדעת לכך שהוא חשוף לסיכונים רבים במהלך התכנון והביצוע של העבודות בשטח, סיכונים לפועלים המועסקים על ידו וסיכונים לצד ג' אשר עלול להיות השכן בקומה למטה או בבית הסמוך.

הפרויקט עצמו יכול להיות בעלות של עשרות אלפים ועד לכמה מיליונים. על כל אחד שמשפץ או בונה בית מוטלת האחריות להגן מפני סיכון באמצעות רכישת ביטוח. ביטוח כזה נקרא בשמו הכללי ביטוח לעבודות קבלניות, וזמין גם לפלח השוק במגזר הפרטי בעלות של אלפי שקלים בודדים בהתאם לגודל הפרויקט. לכן עליכם לפנות עוד לפני תחילת הפרויקט אל סוכן הביטוח שלכם ולרכוש את ההגנה שאתם נדרשים לה.

אל תיקחו סיכון! עשו כמו החברות הגדולות, שהרי הן לא יעלו טרקטור אחד על השטח מבלי לדעת שיש ביטוח.

הכותב הינו סמנכ"ל סוכנות הביטוח אל-עד

ויו"ר הועדה לביטוח כללי בלשכת סוכני הביטוח

צור קשר