מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

פעם פעלו בארץ 30 חברות ביטוח, והיום?

בספרי ההיסטוריה של שוק הביטוח בארץ נכתב רבות על לידתן וסגירתן של חברות ביטוח רבות. עם קום המדינה פעלו בארץ כ 30 חברות מסוגים שונים וגדלים שונים אשר פעלו בענפי ביטוח רבים. עם הזמן מספר החברות הלך והצטמצם. בשנות השמונים מספרן כבר ירד מתחת ל 20 ורובן רוכזו בקבוצות ביטוח. קבוצות אלה החזיקו בבעלותן מספר חברות, כאשר כל חברה פנתה לקהל יעד אחר ועל ידי כך הצליחה הקבוצה לפעול בכמה ענפים תוך כדי התמחות שיווקית ומקצועית.

עם התגברות הפיקוח על הביטוח ודרישות המדינה ממחזיקי בעלי הרישיון, אחזקת חברת ביטוח הפכה לדבר יקר אשר חייב את החברות לערוך התייעלות רבה וכחלק מזה צומצמו החברות והתמזגו אל חברת האם. המספר הכולל של חברות הביטוח המשיך לרדת וכולל כיום 3 קבוצות מרכזיות:

החברות הגדולות – מגדל, כלל, הראל, מנורה, והפניקס

החברות הבינוניות והקטנות כגון איילון, שומרה (חברה בת של מנורה), שלמה סיקס, שירביט, הכשרה.

ושתי חברות המציעות ביטוח ללא סוכן -AIG  וביטוח ישיר שמחזיקה גם במותג אישי ישיר.

יש הטוענים שהירידה במספר חברות הביטוח הביאה לירידה בתחרות בענף, אך אנו יודעים שלא כך הדבר. אם פעם החברות היו קטנות יחסית ופעלו בתחומים צרים יחסית, הרי שהיום החברות נאלצות להרחיב את סל השירותים שהן מעניקות והן פועלות מעבר לתחומי הביטוח גם בתחומי פנסיה ותחומים פיננסים שונים. החברות שבעבר העסיקו 300 עד 700 עובדים הפכו לתאגידי ענק ומעסיקות אלפי עובדים.

חמשת החברות הגדולות, שפועלות בכל ענפי הביטוח, מתחרות זו בזו בכל אמצעי ההפצה שיש ברשותן: סוכנים וסוכנויות, ערוצים ישירים וערוצים טכנולוגים. החברות הבינוניות, עדיין פועלות במספר מצומצם של ענפי ביטוח, ומנסות להכות את הגדולים בענפים ספציפיים. החברות הישירות נלחמות על פלח לקוחות מיוחד אשר מעוניין בשרות ללא סוכן. למרות שהן פועלות כבר למעלה מ 15 שנה והצליחו להגיע לרמת חשיפה מסוימת, הן עדין לא שברו את השוק.

לאחרונה נודע שעל בעלי חברות הביטוח כלל (נוחי דנקנר) והפניקס (מרדכי תשובה) למכור את חברות הביטוח אשר בשליטתם מסיבות שונות: אי. די. בי. בגלל מצבה והפניקס בגלל לחץ מהממשלה להפריד בין אחזקות של חברות פיננסיות לחברות ריאליות כדי למנוע שליטה בעזרת המימון מהחברה הפיננסית על החברה הריאלית. ולכן שתי חברות, מהבולטות במשק, נמצאות על המדף. כל זה מצטרף לחברת מגדל אשר נרכשה בשנה שעברה על ידי איש הביטוח שלמה אליהו מבעלי חברת אליהו.

התחרות בעיצומה, והרגולציה תמשיך להביא לשינויים בענף הביטוח: החברות יצטרכו להיות גדולות יותר על מנת שיוכלו לשווק את כל המוצרים ולהיות רווחיות מספיק, ויקיימו מנגנון ענק של פעילות. אנו מעריכים כי חלק מהחברות הבינוניות יאלצו להתמזג לחברות הגדולות ואף נערכים להקמת חברות גדולות נוספות. כך בסופו של דבר יהיו כ 8 חברות גדולות בענף אשר ישמשו כקטרי תעשיית הביטוח.

הכותב הינו סמנכ״ל אל-עד סוכנות לביטוח