הסופה כבר כאן - כך תדעו מה מגיע לכם

18/01/2017

מה מכסה פוליסת ביטוח הדירה? פוליסות ביטוח הדירה (מבנה ו/או תכולה) מכסות נזקי סערה, לרבות נזקי גשם, שלג וברד שבאו בשעת הסערה ושיטפון. עם זאת, הביטוח אינו מכסה נזקים כתוצאה מחדירת מי גשם מבעד לתקרה או הקירות. 

חשוב לציין כי בפוליסות הביטוח הסטנדרטיות יש כיסוי לנזקים הנגרמים לדירה כתוצאה מהימלטות או דליפה של נוזלים לרבות התבקעות של דוודים וצנרת - אך לא עלות המים ונזקי ההתבלות, תהליכי הקורוזיה והחלודה, שנגרמו לצנרת ולדוודים עצמם.

במידה ויגרם לכם נזק כתוצאה מהסערה חשוב מאוד שתצלמו את הרכוש הניזוק ותעדכנו מיד את חברת הביטוח. זו מצידה, לאחר שתקבל מכם דיווח, תשלח שמאי מטעמה, שיעריך את אופי הנזק וגובהו. בהתאם לנזק שנגרם השמאי יקבע את הכיסוי המגיע לכם מחברת הביטוח. אם אינכם מסכימים עם הקביעה של שמאי חברת הביטוח, ביכולתכם לשכור שמאי מטעמכם שייתן חוות דעת שנייה.

חברות הביטוח אינן הכתובת היחידה לתביעת כיסוי נזקים

חשוב כמובן לבטח את הדירה מראש, אך למעשה חברת הביטוח אינה הכתובת היחידה. רשויות מקומיות מחויבות לנקוט באמצעים סבירים על מנת לדאוג לשלומם וביטחונם של התושבים. הרשויות המקומיות אחראיות על מערכות תיעול וניקוז בתחומן, ומחויבות לפעול על מנת שמערכות אלה יפעלו באופן תקין.

תביעת חברת החשמל על נזק שנגרם כתוצאה מהפסקת חשמל פתאומית

בעקרון, הפסקות חשמל אינן חלק מהכיסוי של פוליסות ביטוח על תכולת הדירה. עם זאת, חברת החשמל אינה תמיד פטורה מאחריות לנזקים, וישנם מקרים בהם תישא באחריות לנזקים על רכוש, לרבות למכשירי חשמל שנפגעו כתוצאה מהפסקות חשמל. בכדי להביא את חברת החשמל לשאת באחריות עליכם להוכיח שחברת החשמל יכולה הייתה למנוע את הנזק אך לא פעלה כראוי. כך למשל, ניתן לטעון כי חברת חשמל הייתה צריכה להיערך כראוי מראש לאור הביקוש הצפוי לחשמל, ולמנוע קצרים והפסקות חשמל שנוצרו כתוצאה מביקוש היתר.

ביטוח במידה והרכב יפגע כתוצאה מנפילת עץ

במקרה כזה ביטוח מקיף לרכב מכסה את הנזק. במידה ורכשתם רק ביטוח צד ג' יש לתבוע את בעל העץ (אדם פרטי או הרשות המקומית) ולהוכיח כי התקיימה רשלנות בטיפול בעץ. במידה וניסיון ההוכחה צלח – הפיצוי יתקבל.

כתובת לתביעת נזקי חורף כתוצאה משימוש באמצעי חימום (למשל תנורי חשמל ודליפות גז)

כאשר אתם רוכשים ביטוח לדירה, אתם מכסים את עצמכם גם מפני נזקי שריפה. במקרה של נזקי גוף הבעיה יותר מורכבת, וכאן יש לבדוק כל מקרה לגופו. למשל, צריך לבדוק האם מכשיר החימום היה תקני, או האם צורפו הוראות בטיחות. אם מדובר בדליפת גז שגרמה לדליקה, יש לבדוק את מתקין הארובה עשה עבודתו מקצועית. כדאי להיעזר בבעלי מקצוע כמו מהנדסי בטיחות.

ביטוח על חדירת מים לרכב כתוצאה משיטפון

במידה ודאגתם לכסות את הרכב בביטוח מקיף, חדירת מים לרכב במקרה של שטפון מכוסה על ידי חברת הביטוח. אך במידה ויש ברשותכם רק ביטוח צד ג' עליכם לתבוע את מי שאחראי על הניקוז בתשתית המקומית ולהוכיח רשלנות.

כאשר עץ נופל על בית ומסב לו נזק

אם זה קרה כתוצאה מהסערה או עומס של שלג - יש כיסוי.

דוד השמש

במידה וכתוצאה מהסערה נהרס או עף דוד שמש  - יש כיסוי לכך מחברת הביטוח.

הרס תכולת הבית כתוצאה מחדירת מים

אם הסערה אחראית לכך שהרעפים עפו ממקומם ושהמים נכנסו לתוך הבית - אז יש כיסוי. כמו כן, אם מים חדרו לתוך הבית בעקבות כך שהמרזבים עלו על גדותיהם – אתם מכוסים.
במידה וחדרו מי גשמים דרך הגג - ייתכן וניתן יהיה גם לתבוע כנגד הזפת או בעל מקצוע אחר, שלא ביצע את עבודתו כראוי.
עם זאת, במקרה בו המים חדרו לבית מבעד לקירות, בשל איטום לקוי – לא תזכו לכיסוי ביטוחי.

הגדר בכניסה לבית נהרסה כתוצאה מהשיטפון - האם אני מכוסה?

לא.

קצר חשמלי הרס את המקרר הביתי

אם הייתה מכת ברק וכתוצאה מכך נגרם נזק למוצרים חשמליים, יש לכך כיסוי ביטוחי.
אם זה נגרם כתוצאה מהפסקות חשמל או קצר חשמלי - לא מכוסה בפוליסת הביטוח ויש לתבוע את חברת החשמל ולהוכיח שהייתה עליית מתח וכתוצאה מכך נגרם הנזק.

חלונות הרכב נשברו כתוצאה מברד

במידה ויש ביטוח מקיף כן. לרכב שיש לו ביטוח צד שלישי וכתב שירות לנזקי שמשות, אם הנזק נגרם לשמשות בלבד יהיה כיסוי גם במסגרת כתב השירות.

תאונה בין רכבים במהלך סופת השלגים

במידה ויש לכם ביטוח מקיף אתם מכוסים בכל מקרה. במידה וידוע פרטי הרכב הפוגע– ניתן לתבוע ביטוח צד ג'.

גניבת רכב במהלך הסופה

במידה ורכשתם ביטוח מקיף, השארתם את הרכב מאחר ונתקעתם או כי אינכם יכולים להמשיך מסיבה כלשהי הקשורה למזג האוויר, אתם זכאים לתבוע.

השתתפות עצמית

בביטוח דירה ההשתתפות העצמית הממוצעת היא כ-500 שקל לאירוע (אם למשל הנזק הוא כתוצאה ממכת ברק - כי אז ההשתתפות העצמית היא אחת לכל המוצרים שניזוקו כתוצאה מכך).

בתי עסק

ההשתתפות העצמית לנזקי טבע גבוהה יותר (לכל הפחות עשרת אלפים שקלים) ולכן יש לבחון את התביעה מול חברת הביטוח ביחס לגובה הנזק שנגרם לבית העסק. 

 

צור קשר