מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

לא משעמם בענף הביטוח

ענף הביטוח נחשב כענף מסורתי ומשעמם: הרבה אותיות קטנות, הרבה ביטויים לא מובנים והרבה מאד תחומים אפורים, חברות אפורות, פוליסות אפורות.

נדמה כי במשך כל השנים הצליח שלמה אליהו, מייסדה ובעלה של חברת הביטוח אליהו, לספק לא מעט כותרות וביצע שינויים בענף. זה התחיל בייחודיות של חברת אליהו, כחברה קטנה שהתמקדה כל השנים במוצרים מסוימים שהניבו רווחים גדולים. בשנות השישים והשבעים פרץ שלמה אליהו לתודעה כמי שמבטח אופנועים, דבר שהיה ייחודי בשוק הביטוח. לאחר מכן התמקד בחדשנות בביטוחי חובה והצליח במאבקו מול תאגיד אבנר, שאיגד בתוכו את כל ענף ביטוח החובה. הוא היה הראשון שפרש מהתאגיד, מתוך אמונה שהתאגיד לא מנוהל נכון ואין הצדקה לקיומו וזה מה שהביא בסופו של דבר לסגירת אבנר.

והנה השנה, לאחר שנים שאליהו נחשבה חברת אלמנטר המרוכזת בביטוחי חובה ורכוש, פרץ שלמה אליהו שוב ועלה לכותרות כמי שעומד לרכוש מהונו האישי ומהלוואות פיננסיות את חברת הביטוח מגדל, ענקית הביטוח המעניקה שרות למיליוני מבוטחים בעיקר בתחומי חיסכון ארוך טווח, אך גם בתחומי הבריאות והאלמנטר.

רבות נכתב בעיתונות והוסבר מהלך זה של אליהו: איך התרחק מהחלום לרכוש את בנק לאומי ובטבעיות הנובעת מהיכרותו את תחום הביטוח התמקד בחברה שלדעתו ולדעת רבים מנוהלת נכון ובנויה היטב. הוא הציע סכום של 4.2 מיליארד ש"ח כדי לרכוש מידי חברת הביטוח האיטלקית ג'נרלי את מניותיה בחברת מגדל.

בשבוע הבא אמורים הצדדים לסגור את כל הפינות בהסכם ולבצע אותו עם התאמות כאלה ואחרות. במידה ואכן הכל יעבור בשלום ויצליחו כל התנאים המתלים לעסקה כולל אישורי הרגולטור, על המהלך הכלכלי וההזדמנות העסקית שזיהה אליהו עוד יסופר רבות בספרי הניהול והכלכלה.

אולם יש כאן מסר לענף הביטוח כולו. במאה שעברה היו למעלה משלושים חברות ביטוח שפעלו במדינה המתפתחת שלנו. לאחר מכן, ברבות השנים צומצם מספרן והגיע לפחות מחמש עשרה. מהלך זה ומדיניות האוצר בנושא הגבלת הפירמידות, יאלצו את שוק הביטוח להחליף ידיים. השוק עצמו לא יהיה אותו שוק מסורתי כבעבר. יתכן וחברות השקעה יכנסו כבעלי החברות, דבר שעשוי להוביל לשינוי במדיניות ההשקעה לטווח ארוך.

עקב הסערה שחווה הענף, חברות בינוניות וקטנות כמו אליהו יחפשו להתמזג אל תוך החברות הגדולות שיתחזקו עוד יותר. להערכת רבים שוק הביטוח יתרכז לבסוף סביב חמש החברות הגדולות ועוד אולי שתי חברות קטנות כחברות הביטוח הישיר.

יש מי שיגיד שהדבר יפגע בתחרות, אך האם יש עוד שוק בארץ (הבנקאות, התקשורת) שבו יש חמישה שחקנים שווים פחות או יותר בגודלם שמתחרים זה בזה? השוק מצטמצם אך הופך לשוק נכון יותר: חמישה שחקנים גדולים ותחרותיים שמוכרים את כל המוצרים ומתחרים זה בזה על כיסו של הלקוח.

שוק הביטוח, שהיה בעבר מנומנם, איבק את האבק מעליו, הפך להיות שוק דורסני וכוחני, ושם את הלקוח במרכז, דבר שמשליך לא רק על מבנה המוצרים ועל התחרות, כי אם גם על אופיים של מחזיקי המניות בו.

כל מה שנותר לעשות הוא לחכות עוד מעט זמן ולראות לנגד עינינו איך שלמה אליהו, נער המעברה, עשה את הלא יאומן, רכש את ענק הביטוח והפך לאיש הביטוח מספר אחת בישראל.