מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

עקרונות הביטוח

בחשיבה פילוסופית ניתן להבין כי לולא היה קיים היום עולם הביטוח, לא היינו יכולים להצעיד את כלכלות העולם המערבי כפי שנעשה ב 300 השנה האחרונות. אף אדם או בעל הון לא היה לוקח על עצמו סיכון מבלי שמתאפשר לו לנהל אותו, לגדר אותו, או לפזר אותו על פני מנגנון כזה או אחר. לדוגמא: אף אדם לא היה קונה רכב ב 100,000₪ אם היה יודע כי למחרת היום הרכב עלול להיגנב וכספו יעלם. אף אדם לא היה בונה בניינים או מפעלים בידיעה כי חלילה אם תתרחש שריפה כל השקעתו תרד לטמיון.

מתי התחיל הביטוח? ההיסטוריה של הביטוח התחילה כבר בימי התנ"ך, ונחשפה בכתבים עתיקים בתרבויות שונות. העיקרון היה שעלנו לפזר את הסיכון ולא להשאירו במקום אחד. הסינים הקדמונים נהגו לחלק את הסחורה שלהם בין כמה סירות כאשר העבירו אותה דרך הנהרות הארוכים והשוצפים אל היעד.
עיקרון פיזור הסיכון הוא רק אחד מעקרונות הביטוח, עיקרון נוסף הוא גם גידור הסיכון. המשמעות גידור הסיכון היא לדעת מה הסיכון שאמור להיות לי ותו לא, וגם ניהולו באמצעות קופה מרכזית)

העולם המודרני יכיר את הביטוח רק לקראת סוף המאה ה 17, בבית הקפה של לויד'ס בלונדון אשר עשירי לונדון נהגו לשבת סביב שולחן עגול, לראיין את רב החובל אשר יצא עם ספינתו למסע ארוך ברחבי האוקיינוסים, ולבטח את הספינה ואת הסחורה, לאמוד את הסיכונים אל מול נסיונו של רב החובל, נתיב המסע, אמצעי ההגנה שיש על הסיפון, וכמובן שווי הספינה והתכולה. ליתר דיוק, סביב השולחן העגול בבית הקפה החלו לבנות את עיקרון חיתום הביטוח, בחינת הסיכון ותימחורו.
עולם הביטוח המודרני התחיל מביטוח ימי, המשיך לביטוח הרכוש, ומשם לכל ענפי הביטוח שאנו מכירים כיום. ערבות הדדית נמצאת במרכז אותו מנגנון שנבנה.

בגרסה המודרנית של הביטוח, כל אחד מהפרטים (מהאזרחים) מוכן לשלם סכום מסוים (פרמיה) לקופה מסוימת (חברת ביטוח) אשר שומרת על הכסף של כולם ומשלמת כאשר אחד מהפרטים נזקק לה בהתאם לחוזה ביטוח (פוליסה). אנו, כפרטים, שמחים לדעת שיש מי שמוכן לקחת מאתנו את הסיכון. אנו בדרך כלל מגדרים אותו בגבול הפרמיה המשולמת וההשתתפות העצמית בכל תביעה, אך חברת הביטוח נכנסת לנעלינו בעת קרות מקרה הביטוח, ולוקחת את כל הסיכון עליה. חברת הביטוח אינה לבד. גם היא, כמו כל מפעל, לא רוצה להסתכן מדי ומעדיפה לבטח עצמה. הביטוח של חברות הביטוח  נקרא ביטוח משנה, והוא ביטוח אשר נועד לבטח תיק שלם של חברת ביטוח, כאשר מתחוללים נזקים גדולים, ובכך חברת הביטוח אף היא מגדרת לעצמה את הסיכון, ובחלק מהפרמיה המשולמת לה היא משלמת לחברת ביטוח משנה על מנת שתעמוד יחד איתה ותיקח על עצמה חלק מהסיכונים.

עולם הביטוח מושתת על יצרנים (חברות ביטוח) ומשווקים (סוכנים). כיום יש חברות הפועלות בערוץ ישיר, ללא תיווך ומשקיעות כספים בשיווק במדיה להביא לקוחות. אך יש לזכור כי הסוכן מביא עמו ערך מוסף גדול, מלבד המקצועיות שיש לו בהרכבת פוליסה, או בהשוואת פוליסות שונות בחברות השונות איתן הוא עובד. הסוכן יודע להביא למיצוי מיטבי את תשלום התביעה ברגע האמת, ולנווט את המבוטח נכון בנבכי האותיות הקטנות של הפוליסה. כל עוד הסוכן מעניק שרות מיטבי ויודע להדגיש את היתרונות הבסיסיים של השרות אותו הוא מעניק, ובמחיר הוגן, האזרח יעדיף שמישהו ייצג אותו אל מול "מפלצות" הביטוח הענקיות והבירוקרטיות וידע להביא אותו למצב האופטימלי ברגע האמת.