מגמות בביטוח לשנת 2013

08/01/2013

שנת 2012 כבר מאחורינו והנה התחילה שנה חדשה, שממבט מהחלון נראה שהולכת להיות סוערת לא פחות מקודמתה. אמנם מדינת ישראל צלחה בצורה כזו או אחרת את המיתון הגדול שדובר שינחת עלינו, אך עדיין האתגרים לייצוב המשק גדולים. חברות הביטוח מסיימות את השנה במגמה חיובית, וצפוי שכל החברות יחזרו להראות רווחים במאזנים המסכמים את השנה.

בביטוח הכללי, ניתן לראות שנבלמה ירידת התעריפים שחלה בשנים האחרונות, לאחר שבשנים 2010-2011 וברבעון הראשון של שנת 2012 חברות הביטוח הפסידו בענף הרכב, שהוא הדומיננטי בענף האלמנטרי. החלו עליות מחירים, הן בקולקטיבי הרכב והן ברכבים הפרטיים, ונראה כי גם בשנת 2013 מגמה זו תמשיך. רק לאחרונה התבשרנו על תוצאות מכרז הרכב של עובדי המדינה, שהינו קולקטיב הרכב הגדול במדינה, והתוצאות הראו עליה של כ- 5% בפרמיה שנגבית.

בביטוח הדירות מצב הרווחים אף הוא אינו טוב, אך כאן לא מדובר בשחיקת הפרמיה שהשתמרה יחסית, אלא בגידול בהיקף פריצות לבתים פרטיים, וכמובן נזקי החורף של השנה הציגו עליה בתשלומים עקב נזקי הסופות והמים.

מה יקרה בביטוח החיים?

בשנת 2012 נכנסו מספר תקנות חדשות של המפקח על הביטוח במשרד האוצר, שיביאו להפסקת מכירות ביטוחי המנהלים שהבטיחו חוזה אישי למבוטח עם מקדם קבוע, כלומר שמירה על סך הפנסיה הצפויה למבוטח כפי שהיה בעבר. הציבור החל כבר בשנה האחרונה לרכוש יותר ויותר תכניות פנסיה, על יתרונותיהן (מחיר) וחסרונותיהן (אי הבטחת הפנסיה, ועצם היותן תקנות שיכולות להשתנות). גם בשנת 2013 צפוי המשך הגידול ברכישת תכניות פנסיה, עם הרחבת  חוק פנסיית החובה והעדר תכניות ממשיות אשר מהוות אלטרנטיבה אל תוכנית הפנסיה בשלב זה.

ב 2013 צפויה להמשיך המגמה של גידול ברכישת ביטוחי הבריאות, למרות כל הביקורת שיש כיום על כך שאנשים מבוטחים כפול - גם בביטוח בקופות החולים וגם באופן פרטי. עדיין נראה שכשמדובר בבריאות האישית שלנו ושל המשפחה שלנו אף אחד לא רוצה להישאר חשוף, ועקב המשבר ההולך ומחריף ברפואה הציבורית עדיין יותר ויותר אנשים מעדיפים להיות בצד שיש לו ביטוח פרטי מאשר להיות חשופים למה שיש לקופות החולים להציע.

בחברות הביטוח יש אי שקט שנובע מכל השינויים וההתאמות שנערכו בשנים האחרונות. חברת ג'נרלי האירופית שהייתה בעלת חברת מגדל למעלה מ 70 שנה, יצאה מהשוק הישראלי ובשנה החולפת מכרה את מניותיה לשחקן ותיק בשוק - שלמה אליהו. בשנת 2013 חברת הביטוח אליהו תמוזג אל תוך פעילותה של מגדל. יתכן שזו תהיה הסנונית הראשונה בצמצום נוסף של מספר חברות הביטוח בישראל, ובכך ימשיכו חברות קטנות ובינוניות (הכשרת הישוב, איילון, שירביט, שלמה) להתמזג אל הגדולות, לצד עוד שתי חברות שבעלי הבית נדרשים למכרן בשנים הקרובות כתוצאה משינויים רגולטוריים כדוגמת כלל (דנקנר) והפניקס (תשובה).

ככל הנראה שוק הביטוח ימשיך להיות סוער, ויספק לנו האזרחים הרבה אתגרים, הן בהתאמת תכניות ביטוח נכונות שתואמות את הצרכים שלנו, והן מבחינת התמודדות החברות עם הרגולציה הגוברת.

 

צור קשר