מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

בחירות בעולם הביטוח

 גם בעולם הביטוח אנחנו נדרשים לבחור. והבחירה הראשונה ואולי גם החשובה ביותר היא מה נכון לנו לבטח.

 למה בכלל לבטח דברים?

הביטוח הינו עקרון סוציאלי, כאשר היחיד חשוף לסיכון כלכלי, שעלול להיגרם לו מהתרחשות אירוע בודד, כמו למשל גניבת הרכב, שריפת הבית, או חלילה מחלה קשה או מוות, המקרה עלול להביא את היחיד שאין ברשותו מספיק כסף לאסון כלכלי. לא תמיד יהיה ניתן להבטיח שלא יגרם המקרה, אך ניתן להבטיח שמקרה שכזה לא יגרום לו לאסון כלכלי על ידי כך שהציבור יעמיד לרשותו בעת קרות המקרה את סכום הכסף הדרוש. במגזר החרדי יש מנהג של גמילות חסדים, וכולם נותנים מכיסם כי יש קוד לא כתוב שבמקרה של אסון שחלילה יקרה להם גם האחרים יתנו. בימי הקיבוצים, טרם עידן ההפרטה, הרעיון היה דומה: היחיד לא בהכרח היה צריך לבטח את רכושו, כי הרכוש היה של כולם. הביטוח הוא כלי כלכלי שמאפשר לגדר סיכון כי היחיד משלם כל שנה פרמיה ידועה, אך אם יקרה האסון, מישהו אחר- הגוף המנהל את כל הפרמיות שאסף מהציבור, יפצה אותו עבור הנזק שנגרם.

 האם לבטח הכל?

כל אחד מאיתנו אחראי על חייו, ולכן על כל אחד מאיתנו לנהל נכון את הסיכון שהוא צופה לו. יש אנשים אוהבי סיכון ואין להם בעיה להפסיד משהו שכבר ברשותם, אך יש כאלה שייקחו את זה קשה אם לדוגמא לא יבטחו הרכב והוא ייהרס בתאונה. ולכן על כל אחד מאיתנו למפות את שלל הסיכונים שעומדים בפנינו ולהחליט מה נכון לנו לבטח, כמה זה יעלה לנו, ואם לא יבוטח האם מוכנים לקחת את הסיכון. ככל שהיחיד עשיר יותר הוא יכול לוותר על הביטוח. אירוע של שריפת בית כאשר יש ברשותו למשל 10 בתים, לא יהיה דרמטי כמו אירוע של שריפת הבית היחיד שיש לו.

 אז מה הדבר הנכון לעשות?

הנכון הוא להשקיע זמן בנושא, לקבוע פגישה עם איש המקצוע בה נכון לדון בחיים שלנו, בחלומות ובפחדים שלנו, לפרוס את כל הסיכונים האפשריים. לראות מאיפה נוכל לממן מקרים בלתי צפויים שינחתו עלינו. אם נרצה לגדר את הסיכון, עלינו לבדוק כמה כל סיכון כזה עולה, ולעשות סדר עדיפות של מה דחוף לנו לבטח קודם ומה פחות.

נכתב ע"י אריאל מונין. פורסם בעיתון חדשות ירושלים ב 14 בדצמבר 2019