מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

תרופות שלא בסל הבריאות – ביטוח חובה

לא אחת אנו קוראים פוסטים או כתבות קורעות לב על אדם כזה או אחר הנזקק לטיפול מציל חיים בהשתלה בחו"ל, או נזקק לשלם מכספו עבור תרופה מצילת חיים, שאינה אושרה בסל הבריאות. החולה ומשפחתו יעשו הכל על מנת להצליח לקבל את הטיפול הטוב ביותר תהיה עלותו אשר תהיה, אך המשפחה כולה עומדת בפני משבר כלכלי יחד עם המשבר הבריאותי הקשה ממילא. אנחנו, הציבור, נקרא להתגייס ולתרום על מנת להציל את החולה. אך יש באפשרותנו ואולי זו אף אחריותנו כיום לוודא שלא נזדקק לתרומות באמצעות רכישת ביטוח מתאים.

ביטוחי הבריאות שחייבים לרכוש, הם בעיקר הביטוחים לקטסטרופה, ומכסים שני נושאים עיקריים:

ביטוח שלא בסל התרופות

סל התרופות הינו סל דל תקציב. המחקר הרפואי מביא חדשות לבקרים תרופות חדשות, שעלותן גבוהה בשל עלות המחקר, והחולה הנאבק להציל את חייו אינו יכול לקחת את התרופה כיון שאין בידו לממן את עלותה. מדובר בתרופות שעלותן החודשית עלולה להגיע עד כמה עשרות אלפי שקלים. כיום יש ביטוח שמאפשר למבוטח לקבל את עלות התרופות עד לסכום של כמה מיליוני שקלים, וכן לקבל את התרופות שנרשמו לו בטיפול בהתוויה אישית, ולא רק תרופה הידועה כעוזרת לכלל הציבור במחלה הזו.

ביטוחי השתלות בחו"ל

כאשר  נדרשת השתלה, החולה מחכה בתורו במסגרת קופת החולים. העדיפות היא כמובן להשתלה בארץ, והשתלה בחו"ל תאושר רק כשלא תהיה כל אפשרות אחרת וחלילה מצבו ידרדר. כיוון שקופת החולים מוציאה מהתקציב שלה את הטיפול, אין לה אינטרס כלכלי לקדם אפשרות שכזו, ולכן הפתרון הנכון הוא לרכוש ביטוח המאפשר לקבל את השתל וכל עלות הניתוח בחו"ל, להיכנס למאגר המושתלים העולמי ולא להזדקק לחסדי קופות החולים בארץ.

לסיכום

התוכניות האלו הינן חלק מביטוח בריאות שחובה שירכש על ידי כל אחד ואחת. עלותן דווקא אינה כה גדולה ומסתכמת בכמה עשרות שקלים למשפחה לחודש. הביטוח מאפשר לחולה ברגע האמת לקבל החלטות רפואיות כמעט ללא מגבלת תקציב, כשמאחוריו עומדת פוליסת ביטוח נכונה שתהיה שם עבורו ותאפשר  לו להתרכז רק במלחמה על חייו, ולא במלחמה כלכלית.

קחו אחריות על חייכם, ופנו לאיש המקצוע לקבל כיסוי נכון עבורכם ועבור בני משפחותיכם.

נכתב ע"י אריאל מונין. פורסם בעיתון חדשות ירושלים ב 27 בדצמבר 2019.