מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

ביטוח למשכנתא

לרוב בעת רכישת דירה אנחנו לוקחים משכנתא מהבנק אך נדרשים גם לרכוש ביטוח למשכנתא.

מהו ביטוח משכנתא ומה חשוב לדעת עליו?

ביטוח המשכנתא בא מצד אחד לבטח את מותו של אחד הלווים, ומצד שני, מבטח נזקים שעלולים לקרות למבנה עצמו. כלומר ביטוח המשכנתא מכיל בתוכו פרק של ביטוחי חיים, ופרק נוסף של ביטוח רכוש. בשני הפרקים, הן החיים והן הרכוש, הבנק רוצה לוודא שהוא מבטיח לעצמו את החזר ההלוואה בכל מקרה של נזק. אם חלילה ימות אחד מהמבוטחים או ינזק המבנה, הדבר עלול לפגוע במצב הכלכלי של המשפחה והלווים עלולים לא לעמוד בהחזר תשלומי המשכנתא.

נקודות חשובות לגבי פרק ביטוח החיים

  • בשלב עריכת הפוליסה, אנו נדרשים לגלות לחברת הביטוח פרטים על מצב בריאותנו. יש לזכור כי עלינו לענות באופן מדויק ומלא אחר כל השאלות ולא להסתיר דבר. אחרת, בבוא היום בעת תביעה, עלולה תביעתנו להידחות.
  • סכום ביטוח החיים אינו נשאר קבוע לאורך כל השנים. אם לדוגמא לקחנו משכנתא בגובה 700 אלף שקלים, הסכום ילך ויפחת במרוצת השנים, עד לגובה אפס. לכן, ביטוח המשכנתא, אינו מהווה תחליף לרכישת ביטוחי חיים נוספים הבאים להגן על מצב הכלכלי של המשפחה.

נקודות חשובות לגבי פרק ביטוח המבנה

  • סכום הביטוח הנדרש בפרק המבנה אינו קשור לגובה ההלוואה, אלא מותאם לעלות הבניה מחדש של המבנה וצמודי המבנה (ארונות הקיר, המטבח, מזגנים, פרגולות ועוד)
  • כיצד נקבע סכום ביטוח המבנה הנדרש?
  • עלינו להכפיל בסכום קבוע לכל מטר מרובע.  הסכום הנהוג כיום עומד על  6,000 שקל למטר, כלומר אם גודל הדירה הוא 100 מטר, סכום הביטוח הנדרש לא יפחת מ 600,000 שקלים. יש לזכור כי סכום הביטוח אינו שווי הדירה עצמה, כיוון שאנחנו לא מבטחים את שווי הקרקע.
  • פוליסת המשכנתא המשווקת באמצעות הבנקים היא פוליסה חלקית ובסיסית, ואינה כוללת, לדוגמא, ביטוחים כנגד צד שלישי, שחלילה עלולים להיגרם לשכנים, או לאורחים המגיעים לבקר.
  • ביטוחי המשכנתא, אינם כוללים את ביטוח התכולה עצמה.  דברי התכולה אשר נמצאים בתוך הדירה חשופים אף הם לנזקים רבים ומומלץ לרכוש להם ביטוח בנוסף.
  • יש לשים לב להחרגות ולסייגים הקיימים בפוליסה. לדוגמא: דירה אשר אנו רוכשים כהשקעה, והיא עומדת ריקה ולא מושכרת לכמה חודשים, עלולה להיות לא מכוסה במידה ולא רכשנו הרחבה מתאימה לדירה לא מאוישת.

לסיכום, בעת עריכת ביטוח משכנתא עלינו לוודא כי יש בידינו את הפוליסה הנכונה עבורנו במחיר ההוגן ביותר ולשם כך אנו ממליצים להיעזר באיש מקצוע, כמו סוכן הביטוח שלנו, על מנת להבין מה שעלינו לרכוש, ולבטח את הדברים הנכונים שעלינו לבטח.