מאמרים - ביטוח בשפה פשוטה

עולם הביטוח בשפה פשוטה (ולא משעממת…)

ביטוח מאז ומעולם היווה תחום משעמם ובלתי מובן. מונחים מסובכים כמו שיפוי, שיבוב ואקסגרציה לצד אותיות קטנות בעשרות סעיפים ותתי סעיפים הנפרסים בצפיפות על גבי עשרות עמודים בפוליסת הביטוח ואפילו המילה פוליסה אינה מובנת לאדם הרגיל ברחוב. מה זו פוליסה, ולמה אני בכלל צריך אחת כזו? מדוע יש כל כך הרבה סוגים של פוליסות?

מאמרים נבחרים

מאמר
המוות ובעיקר המוות המוקדם הוא הסכנה לקראתה צריך להיערך מבחינה כלכלית. עריכת ביטוח מפני סיכוני המוות תלויה מהותית במה שיקרה מבחינה כלכלית ביום שאחרי: הכנסותיהם של שני בני הזוג, התחייבויות המשפחה, הנכסים הקיימים ורמת החיים.
פרק רביעי:  מדע האי-ודאות הביטוח הוא מדע האי ודאות, יחד עם זאת יש שני דברים ודאים בעולם הזה: או שנזכה להגיע לגיל פנסיה, או שבדרך נעבור ל'עולם טוב יותר'. זה אומנם מצג מאד פשטני לחיינו אך הוא אחד שממצה את מהות ביטוחי החיים והפנסיה. הרי במידה ונמות בטרם עת, חברינו ומכרינו לבטח יהיו מאד עצובים ולא מעטים אף יבואו לנחם בשבעה, אך המשפחה תישאר עם האובדן וה'בור' הכלכלי שנוצר עקב המוות.
ככל שהנזק עלול להיות גדול יותר, נעדיף לגדר את הסיכון ולבטח עצמנו. ההחלטה האם לבטח תלויה בגובה הנזק הכלכלי והסבירות שיקרה.
ההיסטוריה של הביטוח ביטוח נתפס כיום כמדע מתוחכם, שמתבסס על חישובים סטטיסטים ולוחות סיכון. מדע האקטואריה (המתמחה בחישוב הסתברויות למצבי אי ודאות ולפיו מתמחרים ביטוח) משווה לתחום הילה של חדשנות. אולם בפועל האנושות עסקה בניהול הסיכונים כבר בעת העתיקה.
פרק ראשון: מהות הביטוח מהו ביטוח? האם ביטוח הינו תאגידי ענק החולשים על מיליונים וכל תפקידם לעשוק את הציבור המבוטח? כפי שנכתב המשפט האחרון ברור שהתשובה היא לא!