מאמרים

מגוון מאמרים בנושאי ביטוח שונים – פרי נסיון מקצועי רב שנים

מאמרים נוספים

מאמר

הקשר בין גשם לביטוח דירה

בשבוע האחרון חווינו את הגשם הרציני הראשון באזור ירושלים. הגשם מבורך ואנו מייחלים לו, אך כאשר הוא מגיע בכמות גדולה בזמן קצר המים עלולים בדרכם לאדמה לעבור דרך קירות הבית ולגרום נזק לקירות או לתכולת דירה. בואו נעשה סדר במה מבוטח ומה לא.

מה מכסה פוליסת הדירה במקרה של  גשם?

פוליסת הדירה תכולה ומבנה מכסות נזקי גשם במידה ומדובר בשיטפון או הצפה של מקור מים חיצוני אשר חדר אל הבית, (כדוגמת מערכת ניקוז שלא הצליחה לספוג את כמות הגשם, מרזב שעלה על גדותיו והמים מהמרפסת עלו וחדרו אל הבית, או בדירות בקומת קרקע ואף, מים השוטפים את הרחובות, ומערכת הניזוק קרסה, והמים עלו כל גדותיהם ונכנסו כנהר אל תוך הבית. כמו כן, הביטוחים כוללים נזקים שנגרמו מגשם במקרה של סופה וסערה בהגדרתה בשירות המטאורולוגי (רוח חזקה מאד העולה על 30 קשר), אותה רוח אשר גרמה לנזק (כמו העפת רעפים , או שבר חלון), ובעקבותיה חדרו מי גשם לדירה מכוסה בפוליסת הדירה.

מה לא מכוסה?

חשוב להבהיר כי נזקים שהם כתוצאה מדליפת מי גשם מבעד לקירות או תיקרה אינם מכוסים בפוליסה. חברות הביטוח בהגדרה מבטחות אירוע חד פעמי ומקרי שגרם לנזק, ואינן מבטחות בלאי טבעי או תחזוקה שוטפת. האיטום במרוצת השנים מתבלה, נשחק או נסדק,  והגשם היורד נספג או מחלחל דרכו אל תוך הדירה, יש לזכור כי מקרה זה אינו מכוסה בביטוח.

אז איך נכון לנהוג?

ראשית יש לוודא בתחילת כל חורף שאכן כל צנרת הניקוז פתוחה, בד"כ בתקופת הסתיו היא מתמלא בעלים שנשרו, וניקוי המרזבים ופתחי הניקוז, עשויים פשוט למנוע את ההצפה, כמו כן טוב להביא מדי כמה שנים אנשי מקצוע שיבדקו את האיטום ויחדשו אותו במידת הצורך.

וכמובן בכל נזק שנגרם כתוצאה מהגשם כן נכון להודיע לסוכן הביטוח על מנת שיבדוק בכל זאת האם מגיע פיצוי בסעיף כזה או אחר של הפוליסה.

לסיכום

גשם הוא דבר מבורך וחשוב, אך כשמגיע בכמות גדולה בזמן קצר הוא עלול לגרום גם לנזקים. בשל כך נכון להיערך אליו בתחילת כל חורף מחדש. עלינו לבצע תיקוני איטום וניקוי פתחי ניקוז, וכמובן לא לשכוח לערוך פוליסת ביטוח דירה רחבה.

נכתב ע"י אריאל מונין. פורסם בעיתון חדשות ירושלים ב 12 בנובמבר 2019