מנזרים וכנסיות הינם נכס יקר לא רק מבחינה דתית, אלא גם מבחינה כלכלית: מדובר במבנים גדולים, מיוחדים ומושקעים למדי, ובהם אוצרות דתיים בעלי ערך רב.

בנושא הביטוח של מנזרים וכנסיות יש לקחת בחשבון כי מעבר לביטוח הרגיל של מבנים כנגד סיכוני אש, רעידת אדמה, נזקי טבע ופריצה - עלות הבנייה מחדש בעת בנייתם אינה כה קלה לחישוב וכדאי להשתמש בהערכה מסודרת משמאי או מגורם מוסמך אחר. בנוסף לביטוח צד ג' לצליינים ואורחים הפוקדים את הנכס יש לקחת בחשבון התקהלויות גדולות בזמני חגים.

את אוצרות הכנסייה והמנזר יש לבטח כראוי ובהסכמה מראש עם גורמי הדת. נכסים אלה אינם מהווים מוקד לפריצות רבות, אך אין זה מן הנמנע שדווקא אלה הם שימשכו את הפשע לפקוד ולפרוץ, הרי הדת אינה מבטיחה את הנושא.

גם הנזירים עצמם מהווים סוגיית ביטוח מיוחדת. צריך לבדוק האם מדובר בעובדים שהינם אזרחי המדינה או תושבים בעלי אזרחות חוץ. כמו כן ראוי לבדוק האם יש להם כיסוי בריאותי במקרה של תאונה או מחלה. גם נושא הנהיגה, הרכב בו הם נוהגים וסוג רשיון הנהיגה שיש להם, הם גורמים חשובים בעת עריכת ביטוח פשוט כמו ביטוח רכב.

אין ספק שביקורו של האפיפיור בארצנו מיקד סביבו את הסוגיות הפוליטיות של נכסי הכס הקדוש אבל נושא היום יום והטיפול בו חשוב לא פחות.

צור קשר