עונת הקיץ בענף הביטוח - לא מה שחשבתם

05/07/2017

מקובל לחשוב שענפים מסוימים במשק מתנהגים באופן שונה בין עונה אחת למשניה במהלך השנה כולה. לדוגמא, ברור לכולם שבענף הביגוד התנהגות הצרכן והמוצר משתנה בהתאם למזג האוויר ולאורך השרוולים הדרוש. אך האם ישנה עונתיות בענף הביטוח, ענף הנחשב כשמרני ויציב? האם קיים הבדל בתביעות המבוטחים ובמוצרים שהם רוכשים משנה עונה כזו או אחרת?

כדי לקבל מענה לשאלה זו בדקנו את הנתונים בסוכנות הביטוח אל-עד וניסינו לבדוק איזה ביטוחים רוכשים המבוטחים יותר בתקופת הקיץ ועל מה יותר תובעים. המסקנה היא שגם בענף הביטוח יש עונתיות. להלן מספר דוגמאות:

בחודשי הקיץ ישנה עליה דרמתית ברכישת ביטוחים ייעודיים לקיץ - ביטוחי הנסיעות לחו"ל אשר נועדו לכסות תביעות רכוש ובריאות של המטייל לאורך כל שהותו בחו"ל. רב התפוקה של פוליסות מאין אלו נרכשת בחודשי הקיץ - חודשי החופשה, וכמובן כאשר יש גידול במכירות כך גם גדלות מספר התביעות הנפתחות. חברת פמי פרימיום המעניקה שירותים בטיפול בתביעות של הנוסעים לחו"ל ומבוטחים באמצעות ביטוחי הנסיעות, דיווחה על גידול של מאות אחוזים במספר הקריאות אשר נפתחו בגין פוליסות אלו. כיון שהם מכירים את התופעה, הם נערכו לגידול בקריאות והעלו את מספר העובדים במשמרות באופן משמעותי.

מוצר נוסף שנרכש יותר בתקופת הקיץ אולי עקב הנסיעה לחו"ל הוא דווקא ביטוחי התכולה בדירה. מבדיקה עולה כי בסוכנות אל-עד חל גידול של כ 20% במכירות של ביטוחי דירה בתקופת הקיץ מאשר בעונה רגילה. אנשים הנוסעים לחו"ל רוצים להשאיר מאחוריהם כמה שפחות דאגות ומעדיפים להגדיל את הכיסוי ולרכוש בתקופת הקיץ ביטוח תכולת דירה, שמכסה את הדירה ותכולתה כאשר היא עומדת ריקה וחשופה לסיכוני פריצה, נזקי צנרת, או שריפה.

כאשר מזכירים את המילה שריפה, לא ניתן שלא להביט בסטטיסטיקות של שירותי הכבאות ולהבין כי הקיץ היא עונת השריפות. השריפות שנגרמו בקיץ זה באזור ירושלים גרמו לא מעט נזק. מלבד שריפת יערות קראנו בעיתונות על מספר דירות שעלו באש כתוצאה מקצר או ממקור שריפה חיצוני. יש לזכור כי במקרה של שריפה בדרך כלל הנזקים כבדים יותר וכוללניים, וזו ככל הנראה סיבה נוספת לעליה ברכישת ביטוחי דירה דווקא בעונת הקיץ, מלבד השארת הבית ריק עקב יציאה לחופשה.

השנה נגרמה בירושלים שריפה גדולה באזור החניה בבית החולים הדסה. לולא פעילות מהירה של שירותי הכבאות התוצאה הייתה יכולה להיות הרבה יותר קשה. בשריפה נכלו כליל שמונה כלי רכב וכמה עשרות נזוקו בצורה חלקית בלבד. המספרים הראו כי היעילות של שרותי הכבאות מנעה בוודאות אסון רב יותר.

ביטוחי חתונות  - חודשי הקיץ מרובים אירועים. יותר ויותר אנשים משקיעים כיום עשרות אלפי שקלים ואף למעלה מזה באירועים שונים, ובשל כך הולכת וגוברת תופעה של רכישת פוליסות ביטוח שמכסות את האירוע עצמו. רוב הפוליסות מסוג אלה נרכשות בקיץ, בנוסף ליום העצמאות.

גידול במספר התביעות בנושאי חשמל - מחברת פמי פרמיום נמסר כי בתקופת הקיץ חלה עליה של מאות אחוזים בקריאה לגרר ולמכונאי לרכבים אשר נתקעים בשל החום הכבד.

נהוג לחשוב שדווקא בחורף כשקר המכוניות מסרבות להידלק ואנו זקוקים יותר בדחיפות לגרר. בתקופת החורף במיוחד בזמן שלג יש אכן עליה משמעותית בקריאות לחברות הגרר, אך דווקא הנתון המפתיע הוא שבשיא החום בתקופת הקיץ (ובמיוחד בשרבים הראשונים) מרכזת הטלפונים עמוסה בקריאות שעולות במספרם על ימי השלג.

הדבר חוזר על עצמו גם בביטוח מכשירי החשמל הביתיים, ובעיקר בנושאי תקלות שרות מזגנים. אנשי המזגנים מלאי עבודה וקריאות לתקלות, ועונים בעדיפות למבוטחים אשר רכשו פוליסות של מכשירי חשמל בחברות הביטוח. מחברת פמי פרמיום הנותנת שירותי תיקון מזגנים בפוליסות עולה כי בעונות רגילות הקריאות נעות סביב 100 קריאות, ובתקופה הקיץ עלו לכ- 1000!

לסיכום, הקיץ מסתיר בתוכו עונתיות חוזרת על עצמה בענף הביטוח: גידול ברכישת ביטוחי דירות, ברכישת ביטוחי נסיעות לחו"ל וביטוחים לאירועים מיוחדים. כמו כן בעונת הקיץ חלה עליה משמעותית בריבוי תביעות מנזקי שרפה, ותקלות בחשמל הרכבים ובמזגני הבתים.

לגל התביעות הצפוי בקיץ נערכות החברות מבעוד מועד, ומגייסות למוקדי התביעות מוקדנים שיענו ויתנו את השרות לו המבוטחים מצפים.

צור קשר