דירות בבעלות תיירים או בלתי מיושבות

30/04/2019

ירושלים, העיר המרכזית והקדושה לעם היהודי, מרכזת סביבה כבר שלושת אלפים שנה המון נושאים חשובים. כל יהודי המתפלל לשלום ירושלים וחולם להקים בה את ביתו, מזכיר את שמה של העיר בתפילותיו ומייחל לבנייתה.

ישראלים רבים מעדיפים לגור בעיר המופלאה הזו ואף יהודים רבים המתגוררים דרך קבע בארצות הנכר- ארה"ב, אנגליה, דרום אפריקה וצרפת, מעדיפים לא רק להתפלל לבית בירושלים, אלא הלכה למעשה קונים בית בירושלים. בכך הם מקיימים מצווה, דואגים לעצמם לעת צרה, ומרגישים חלק מהעם היהודי, לא רק במחשבה אלא גם במעשה ממש. יחד עם זאת, רבים מהאנשים הרוכשים דירות אינם באים להתגורר בהן דרך קבע, אלא משתמשים בהן כבית קיט לחגי ישראל או לבן הלומד בישיבה או במכללה.

לא מכבר פורסם בעיתונות על שכונות הרפאים שנוצרות בירושלים בעיקר עקב העדר תושבים שמתגוררים בהן דרך קבע, ורק אנשי תפעול הבית- הגננים ואנשי התחזוקה מסיירים ומוודאים שהדירה מקבלת את תשומת הלב הדרושה.

לא רבים מהתושבים יודעים כי מלבד היות הדירה עומדת ריקה, גם פוליסת הביטוח הנרכשת עלולה להיות ריקה מתוכן, במיוחד אם לא בוצעו ההתאמות הנדרשות לדירה בלתי מיושבת לתקופות ארוכות.

מובן לכל אחד כי חברת הביטוח רואה בדירה לא מיושבת כמסוכנת יותר ויש כיסויים שצריך להרחיבם על מנת שיעמדו בכיסוי נכון בעת קרות מקרה ביטוח. נזקי צנרת או פריצה עלולים להתברר כלא מכוסים במידה ולא נרכש הכיסוי המתאים לדירה לא מיושבת. כמו כן, בעת הוספת כיסוי כזה יש לוודא קיום ההתניות בפוליסה כגון סגירת ברזי מים, גז וחשמל וביקורים שוטפים בדירה. לעתים בדירות הבלתי מיושבות של תושבי החוץ יש תכולה גדולה והנזק לרכוש עלול להיות רב.

עניין נוסף שיש לתת עליו את הדעת הוא שחלק מהדירות שנרכשו על מנת לממש את זכותו של כל יהודי לבית בישראל נקנו באמצעות הלוואה בנקאית, ובדרך כלל נמכר לרוכש הדירה ביטוח באמצעות מי שהפנה להם הבנק בפוליסה המוגדרת כפוליסת משכנתא. פוליסת המבנה במשכנתא אינה מתאימה לכל הדירות ובוודאי לא לדירות אלה הדורשות טיפול אחר בנזקי מים על ידי שרברב פרטי, הוספת צמודי מבנה כתכולה, או הרחבת צד ג כפי שמתבקש בבתי יוקרה. אי לכך יש לתת חשיבות לנושא זה ולא לעשותו כלאחר יד.

ביטוחי דירה לתושבים זרים וכן דירות יוקרה, באים להגן על אחד הנכסים היקרים שלנו ולכן חייבים להתייחס ברצינות, לא רק בכך שנתפלל לבנות בית בירושלים, אלא גם נפעל לשמור עליו.

הכותב הינו מנהל מחלקת צנטוריון באל-עד סוכנות לבטוח, המתמחה בביטוח מבנים לתושבי חוץ לקהילה האנגלוסקסונית בישראל.

צור קשר