טיפים לביטוח בתקופת הקורונה

07/12/2020

הקורונה שינתה את העולם ומשפיעה עלינו כאזרחים בכל רבדי החיים. המגפה גם הגדילה את רמת אי הוודאות וכתוצאה מכך את הצורך בהגנה מפני הלא נודע. פוליסות הביטוח מעניקות לנו את אותה הגנה ואת היכולת לנהל את עולם האי ודאות. בעת רכישת פוליסה נכונה המבוטח מקטין לעצמו את הסיכון (מגדר אותו, מלשון גדר) בכך שחלילה אם יקרה אסון, הוא יעביר את הסיכון אל חברת הביטוח, והנזק הכלכלי שלו יגודר רק לתשלום פרמיה והשתתפות עצמית.
כיוון שאנחנו עדיין בתהליך של הבנה אילו נזקים הנגיף עלול לגרום, מוקדם מדי לנחש איך ישתנה עולם הביטוח ביחסו אל הפוליסות הקיימות. אך כבר עכשיו אין ספק שיוכנסו חריגי קורונה בפוליסות כאלה ואחרות.
לנוחיותכם, ריכזנו עבורכם 8 טיפים חשובים להתמודדות נכונה עם אי הוודאות:

ביטוח בריאות: אנו צופים כי חברות הביטוח עתידות לייקר את הפרמיה או אף לא לבטח חולי קורונה עם או בלי תסמינים. לכן ההמלצה שלנו אם חליתם בקורונה - אל תמהרו לבטל פוליסות קיימות, ומי שנמצא בתהליך רכישה של פוליסה זו, שימהר וירכוש פוליסות ללא החרגות, ובתעריפים נמוכים.

ביטוח פנסיוני: שכירים רבים הוצאו לחל"ת, עצמאים נאלצו לסגור את בית העסק ולא מופרש להם כסף לחיסכון הפנסיוני. עצירת החיסכון לתקופה מוגבלת לא תפגע דרמטית בחיסכון לפנסיה, וכרגע נשמרים להם, בהוראת הרגולציה, הזכויות הצבורות בקרן הפנסיה או בביטוח המנהלים. ההמלצה שלנו היא לוודא שאכן זה מה שבוצע בפוליסה שלכם, וכי לא נפלתם בין הכיסאות בשל חוסר דיווח שלכם או של המעסיק. כאשר תחזרו לעבודה או תעברו למקום עבודה חדש, תוודאו שהפוליסה ממשיכה.

משיכת כספים: בעולם של אי ודאות אנשים נוטים למשוך את הכסף אליהם. מי שעלול לאבד את עבודתו, או עצמאים שנאלצים לסגור את עסקיהם - על כל אלה להימנע ככל הניתן ממשיכת כספים שנועדו לתקופת הפנסיה. כל משיכה של פיצויים או אף כספי התגמולים, תוריד משמעותית את החיסכון לעתיד ויש להימנע מכך ככל הניתן. יש לזכור כי במהלך שנות העבודה קרן הפנסיה או ביטוח המנהלים הם הנכס הגדול לאחר הדירה שיש ברשותכם.
בזמן ירידות בבורסה, יש נטיה לרוץ ולמשוך את הכסף הנזיל הנמצא בקופות הגמל או קרנות ההשתלמות המושקעות בשוק ההון. יש לנהוג בתבונה, ולהבין שלאורך ההיסטוריה, מאז שקיימת הבורסה, אחרי ירידות גדולות הגיעו העליות ולכן לא למהר למשוך את הכספים בתקופת שפל.

תיק הביטוח:  כעת כשאנו מבלים הרבה שעות בבית, זה הזמן לעשות סדר, ולא רק בארונות. זה הזמן לערוך בדיקה מקיפה של התיק הביטוחי. הבדיקה כוללת ריכוז של כל נתוני הפוליסות והתשלומים לחברות הביטוח. אנשי המקצוע שלנו ייבחנו יחד אתכם האם יש כפל ביטוחים, אם יש ביטוחים שניתן לבטל או לשדרג, והאם ניתן להוזיל עלויות. חשוב לזכור שככל שחולפות השנים,  הצרכים משתנים (אדם מתחתן, נולדים לו ילדים, משנה מקום עבודה, מקבל ירושה, מתגרש) ולכן חשוב לבחון את הכיסויים בפוליסות שלכם אחת לכמה שנים.

ביטוח רכוש: גם בתקופות הסגר ההמלצה שלנו היא לא לבטל את פוליסת ביטוח הרכב. נכון שהרכב עמד בחניה, אך עדיין נוסעים בו כדי לרכוש מוצרים או לבדיקות. בנוסף, גם בזמן השהייה בחניה הרכב חשוף לפגיעות על ידי רכבים אחרים או שמתעורר צורך בשירותי דרך בגלל מצבר תקול. החיסכון של חודש בביטוח אינו שווה את העלות במידה ויקרה נזק ולא יהיה לכך כיסוי.

ביטוחי המשכנתא: אנחנו ממליצים לעשות בדיקה מחודשת של ביטוחי המבנה, הדירה והרכוש ולבדוק את המחיר ביחס לקיים בשוק.

בעלי עסקים:  לכל בעל עסק, בהתאם לאופי העסק שלו, מומלץ לשבת ולבדוק מחדש את השינוי שנגרם בעקבות הקורונה. אולי יש פוליסות שנכון לבטל, או לפחות לצמצם עקב ירידה בפעילות.  חשוב לזכור כי שכבעל עסק יש לו אחריות על הרכוש שלו ועל העובדים, הלקוחות, ואל לו לבטל את הביטוח בשל המצב.

ביטוח נסיעות לחו"ל: השמיים שבים ונפתחים, ולכן חשוב לנו להדגיש שאי הודאות גדולה אף יותר כאשר טסים למדינה אחרת. ביטוח הנסיעות לחו"ל הפך למורכב, ולכן דרוש איש מקצוע (ולא מספיק סוכן נסיעות או אתר אינטרנט) כדי להבטיח שאתם תהיו מכוסים, גם כשאתם רחוק מהבית. כבר  כשאתם מתככנים נסיעה, יש ליצור קשר עם אנשי המקצוע ולבדוק מהי התוכנית הנכונה עבורכם.

צור קשר