האם אנחנו צריכים לבטח את הדירה שלנו?

21/03/2021

ביטוח דירה אינו חובה בישראל, למעט עבור אלה שלוקחים משכנתא והבנק מחייב אותם בביטוח המבנה לשם הבטחת ההלוואה.

מי ששוכר דירה צריך לוודא היטב האם בעל הבית שממנו שכר את הדירה מחייב אותו בחוזה לבטח אי אלו דברים. שוכרים רבים אינם מודעים לכך שגם אם לא חוייבו לבטח את הדירה, יש סעיף קטן בכל חוזה שמחייב אותם להחזיר את הנכס המושכר כפי שקיבלו אותו, וחלילה אם יגרם נזק למבנה (לדוגמא בשל שריפה שפרצה ברשלנות המבוטח) השוכר יהיה חייב להוציא מכיסו מאות ואף אלפי שקלים לכסות את הנזק.

כבעלי דירה וכן כשוכרים אנו צפויים להיתקל בנזקים שיאלצו אותנו להוציא כספים רבים כגון כתוצאה מנזקי מים. פוליסת ביטוח דירה מעניקה את ההגנה הכספית בעת תביעה.

לרוב, כשמדברים על ביטוח דירה אנשים אומרים: "בשביל מה אני צריך לעשות ביטוח- מה כבר יגנבו לי?" ביטוח דירה חשוב בעיקר כשמדובר בשריפה, בנזקי מים, נזקי סופה ורעידת אדמה בנוסף לנזקי פריצה.

כיסוי חשוב נוסף הוא כיסוי עבור צד ג' המכסה את הנזק שבגינו נידרש לשלם עבור נזק שעלול להיגרם לשכן או לאורח המגיע אלינו ונפגע בדירה.

כמה יעלה לנו לבטח את הדירה? ממוצע עלות הביטוח נע סביב 1400 ₪ בשנה. עבור סטודנטים ששוכרים דירה, אך בראייתנו צריכים לרכוש ביטוח, עלות הביטוח תהיה מינימלית סביבות 400 ₪ בלבד. לעומתם, עבור משפחות גדולות המתגוררות בבתים גדולים עם רכוש יקר ערך, העלות תהיה סביב כמה אלפי שקלים לשנה.

לסיכום: למרות שביטוח הדירה אינו חובה, הדירה שלנו היא הנכס הגדול שלנו, ובעלות יחסית קטנה אנו יכולים לרכוש הגנה ולצמצם הוצאות גדולות שעלולות ליפול עלינו.

צור קשר